Darmowa wycena

   Szybki kontakt

   Praca na wysokości – tylko dla wybrańców

   Prace alpinistyczne ze względu na specyficzne warunki, są zaliczane do szczególnie niebezpiecznych. Wykonywanie zadań na obiektach o wysokości niejednokrotnie przekraczającej 200 m sprawia, że pracownicy zmagają się zarówno z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na górze jak i z pracą, którą muszą wykonać perfekcyjnie. Nie ma tutaj miejsca na błędy, a do każdego zlecenia zatrudnia się osoby doświadczone, posiadające specjalistyczne uprawnienia. Doświadczony alpinista przemysłowy może zarobić nawet 400 zł za dzień pracy.

   Do wykonywania prac na wysokościach wybiera się nie tylko osoby mające odpowiednie cechy psychiczne, ale także posiadające stosowne uprawnienia. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. osoba pracująca na wysokości to osoba pracująca na powierzchni znajdującej się co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi, która powinna posiadać aktualne badania by zgodnie z prawem wykonywać swoje obowiązki. Uprawniają one do wykonywania zawodu w wyznaczonym okresie czasu, który wynosi najczęściej 2 lub 3 lata. W ich skład wchodzą m.in. badania neurologiczne laryngologiczne i okulistyczne.

   Konieczne wymagania i szkolenia

   Przy realizacji projektów na dużych wysokościach niezbędne jest także doświadczenie, jednak nie jest ono prawnie wymagane. Wymogiem jest natomiast kurs przeprowadzony przez jednostki do tego uprawnione, zakończony zdanym egzaminem. Niemal wszystkie szkolenia przygotowawcze do prac na wysokościach, jak np. Industrial Rope Access Trade Association (IRATA), mają w zakresie również zajęcia przedmedyczne.

   „Prace wykonywane na dużych wysokościach są szczególnie niebezpieczne, a ewentualne wypadki mogą być tragiczne w skutkach. Dlatego już na etapie projektu trzeba brać pod uwagę wszelkie zagrożenia, żeby odpowiednio wcześnie przewidzieć, co może pójść nie tak i opracować szczegółowy plan akcji wraz z procedurami bezpieczeństwa. Ważne jest również dobranie odpowiednich pracowników, posiadających doświadczenie i umiejętności pozwalające wykonywać prace alpinistyczne w sposób bezpieczny i skuteczny”– uważa Piotr Możwiło, właściciel firmy Prospect, działającej w obszarze alpinizmu przemysłowego.

   Przede wszystkim bezpieczeństwo

   W przypadku większych projektów po przejściu etapu wyceny, negocjacji i przygotowaniu się do rozpoczęcia prac tuż przed ich startem powinien powstać Plan BIOZ, czyli plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.  W trakcie trwania projektu na każdym jego etapie prace należy prowadzić pod nadzorem kierownika ds. BHP, a każda z działających ekip powinna być kierowana przez osobę do tego wyznaczoną i posiadającą stosowną wiedzę.

   „Zawsze podczas realizacji projektu z obszaru alpinizmu przemysłowego musi być wyznaczona tzw. osoba dołowa, odpowiedzialna za pilnowanie bezpieczeństwa na ziemi oraz będąca w stanie pomóc kolegom pracującym na wysokości. Podczas prac alpinistycznych powinno się również stosować metodę dwóch niezależnych zabezpieczeń, a prace powinny być prowadzone wyłącznie na atestowanym sprzęcie” – dodaje Piotr Możwiło.

   Alpinizm przemysłowy a sport

   Osoby zajmujące się na co dzień pracami alpinistycznymi stanowią wyjątkową kategorię zawodową. W trakcie zwykłego dnia pracy są oni narażeni na zmienne warunki pogodowe panujące na dużych wysokościach. Posługują się również certyfikowanym sprzętem, innym od tego przeznaczonego np. do rekreacyjnej wspinaczki. Dlatego warto pamiętać, że wyposażenie przeznaczone do prac alpinistycznych ma narzucony szereg norm, jakie powinno spełniać (EN, PN, CE). Dzięki temu daje ono możliwość bezpiecznej pracy w warunkach podwyższonego ryzyka.

   „Ekwipunek sportowy nie nadaje się do prac przemysłowych, gdyż nie zapewnia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. W naszej branży pomylenie rekreacji z pracą może grozić poważnym wypadkiem. Wykwalifikowany pracownik poza odpowiednim doborem sprzętu, potrafi również właściwie zabezpieczyć miejsce pracy ogradzając je oraz wieszając w widocznych miejscach tablice ostrzegające o robotach na górze. W ten sposób chroni nie tylko siebie ale również osoby postronne” – podsumowuje Piotr Możwiło.

    

   ***

   O firmie PROSPECT

   Prospect to firma realizująca prace budowlane i antykorozyjne z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu alpinistycznego na terenie całej Polski. Prospect specjalizuje się w: odśnieżaniu i stałym pomiarze obciążeń statycznych na dachach; naprawie pokryć dachowych; przeglądach technicznych rocznych oraz pięcioletnich; zabezpieczeniach antykorozyjnych konstrukcji stalowych i betonowych; remontach konstrukcji stalowych oraz żelbetonowych, montażu i demontażu konstrukcji stalowych, ekspertyzach technicznych kominów, wież GSM oraz masztów; montażu i sprzedaży systemów ochrony przed ptactwem; a także malowaniu hal, fabryk, estakad, silosów; malowaniu ostrzegawczym wież GSM oraz kominów i malowaniu ogniochronnym. Pracownicy firmy Prospect posiadają wymagane polskim prawem badania lekarskie i szkolenia uprawniające do pracy na wysokościach, a także szereg innych uprawnień niezbędnych do profesjonalnej realizacji usług alpinistycznych, a firma posiada zaplecze sprzętowe umożliwiające pracę w najcięższych warunkach.

   http://www.renowacje.net.pl/

   Kontakt dla mediów:

    

   Robert Noremberg

   Tel.: +48 (22) 400 06 58

   mob. +48 609 290 618

   pr@renowacje.net.pl

   zobacz więcej

   Poradnik jak zapobiec katastrofom budowlanym?

   Poradnik jak zabezpieczyć dach w czasie zimy

   Zobacz podobne aktualności: