Odśnieżanie dachów- czy to jest konieczne?

Odśnieżanie dachów – Śnieg zimą na dachu, to zjawisko tak powszechne, że bardzo często nie zwracamy na nie uwagi. Tak wiele jest go dookoła, że z natury nie rozglądamy się po dachach budynków. Bardzo często ten z pozoru nieszkodliwy śnieg jest skutkiem wielu tragedii i wypadków. Dlaczego?

Waga śniegu, a normy

Otóż jest niezwykle bardzo ciężkim obciążeniem dla konstrukcji nośnej dachu. Śnieg bardzo często zmienia swoją konsystencję w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Przy obfitych opadach śniegu, w końcu przychodzi odwilż, a śnieg na dachu nabiera swojej masy. Jak to możliwe, skoro przecież topnieje? Mokry śnieg jest znacznie cięższy od standardowego puchu, znajdujący się na dachu budynku może wyrządzić ogromne szkody. Dla przykładu, 1 metr sześcienny śniegu waży blisko 200kg, śnieg mokry około 700 kg, a lód blisko 900kg. Robi wrażenie, prawda? Dlatego należy pamiętać, by stale monitorować ilość zebranego śniegu na dachu i w razie czego wezwać specjalistyczną firmę, która zajmuję się odśnieżaniem dachów.

Co na to prawo?

Zimowe ataki jak się okazuję zaskakują nie tylko kierowców, ale także właścicieli firm, a w szczególności ogromnych hal. Odśnieżanie dachów jest obowiązkiem każdego zarządcy. W przypadku niezastosowania się do wymogów prawa, grozi im kara grzywny, ograniczenia bądź pozbawienia wolności do roku (zgodnie z art. 91a ustawy „Prawo budowlane”). Powierzchnie zabudowy przekraczające 2000 m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw., zarządcy mają obowiązek 2 razy w ciągu roku zrobić kontrolę stanu technicznego swoich obiektów. Należy pamiętać, że za właścicieli są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści czy instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu.

Skutki nieodśnieżania dachów

Skutki jakie niesie ze sobą zaniechanie odśnieżania dachów są okropne, a bardzo często kończą się śmiertelnie dla ludzi. Przypomnijmy, że zimą w 2006 r. zaniedbanie odśnieżania hali w Katowicach, doprowadziło do zarwania się dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. To nie jest jedyny przypadek tego typu. Takie sytuację za brak odśnieżania dachów, skutkujących do zawalenia się konstrukcji miały miejsce m.in. także w Chorzowie, Zabrzu i Nidzicy. Takiej sytuacji można uniknąć, jeżeli dbasz o swoje i innych bezpieczeństwo, zadbaj o regularne odśnieżanie dachów.

Odśnieżanie dachów – jak się do tego zabrać

Pod żadnym pozorem nie rób tego na własną rękę. Odśnieżania dachów jest niezwykle ciężką pracą, którą powinni zająć się specjaliści. Takie pracę są wykonywane na wysokościach, co dodatkowo wiążę się z ogromnym niebezpieczeństwem. Specjalizujemy się m.in. w odśnieżaniu dachów od blisko 19 lat, wiemy na co zwracać uwagę i szybko wykonujemy swoją pracę. Warto odśnieżać dachy przede wszystkim dla bezpieczeństwa ogółu, ale także by uniknąć konsekwencji prawnych.

Odśnieżanie dachów
Usuwanie śniegu z dachów