Usuwanie śniegu z dachów – jak to zrobić bezpiecznie?
Zima za pasem, a wraz z nią kolejne utrudnienia dla administratorów dróg i budynków, wynikające z zarówno z ujemnych temperatur, jak i częstych opadów. Dopóki te dwa czynniki występują przemiennie, zima nie daje się aż tak we znaki. Problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa poprzez usuwanie jej skutków zaczynają się, gdy dochodzi do obfitych opadów śniegu oraz wahań temperatur. Z dachów zwisają sople, a zalegająca pokrywa śnieżna może osłabić konstrukcję budynku. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie usług świadczonych przez profesjonalne firmy, np. [L], gdyż należy bezwzględnie zadbać o regularne odśnieżanie dachów oraz usuwanie niebezpiecznych nawisów
Najczęściej spotykamy budynki z dachami skośnymi i płaskimi. O ile w przypadku poprawnie zaprojektowanych budynków ze skośnymi dachami, nagromadzony śnieg zsunie się samoczynnie, o tyle te drugie wymagają regularnego usuwania śniegu z dachów. Zalegająca pokrywa śnieżna, na skutek zmian temperatur będzie na przemian roztapiać się i zamarzać, co z jednej strony powoduje zwiększenie ciężaru śniegu, a z drugiej może doprowadzić do rozszczelnienia izolacji. Profesjonalne odśnieżanie dachów jest w tutaj niezbędne, gdyż pozwoli uniknąć uszkodzenia powierzchni dachu.
Jeżeli mimo wszystko postanowimy samodzielnie zabrać się za usuwanie śniegu z dachów, musimy pamiętać o przepisach BHP i przede wszystkim:
- odpowiednio zabezpieczyć teren przed przystąpieniem do prac, aby nie stwarzać zagrożenia dla osób postronnych podczas odśnieżania dachów;
- używać odpowiednich zabezpieczeń, takich jak liny czy uprzęże;
- w przypadku odśnieżania dachów stromych ryzyko jest szczególnie duże, także należy zastosować adekwatne zabezpieczenie oraz asekurację przez dodatkowe osoby.