Prace wysokościowe – czyli wyzwanie dla odważnych
Wielu z nas na samą myśl o wejściu na latarnię morską czy punkt widokowy dostaje gęsiej skórki, a nogi wydają nam się zamieniać w watę. Co zatem mają powiedzieć osoby, dla których praca na wysokościach jest codziennością? Nie może więc nas dziwić fakt, że tacy pracownicy są obecnie poszukiwani na rynku pracy. Pensje za wykonanie takich zadań są z kolei coraz wyższe.
Prace wysokościowe – jakie należy mieć uprawnienia?
Oficjalnie wszelkie prace wysokościowe, to takie, które wykonywane są powyżej metra nad poziomem powierzchni. Możemy przez to rozumieć prace na rusztowaniach, wysokich drabinach, masztach, stropach, kominach czy słupach. Niestety, często słyszymy też w wiadomościach o śmiertelnych wypadkach pochodzących właśnie z tego typu konstrukcji. Dochodzi do nich najczęściej za sprawą złego zabezpieczenia i upadku, który kończy się nierzadko tragicznie…
W związku z tym, by w ogóle podjąć prace wysokościowe, należy przejść odpowiednie szkolenia. Należą do nich przede wszystkim szkolenia PHP. Jednak wykonując takie zawody jak budowlaniec, pracownik platform wiertniczych czy kaskader powinniśmy posiadać również inne certyfikaty. One nie tylko zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale również dadzą większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.
Prace wysokościowe – jakie rodzaje możemy wyróżnić?
Prace na wysokościach to szeroka gałąź. Należy do niej chociażby odśnieżanie dachów przeróżnych obiektów. Szkół, hal, fabryk, dużych sklepów, lodowisk czy różnego rodzaju namiotów. Takie firmy świadczą najczęściej również usługę pomiaru obciążeń zalegającego na dachu śniegu. Drugim rodzajem tego typu prac mogą być zabezpieczenia antykorozyjne. Nie mówimy tu oczywiście o zabezpieczaniu samochodów, ale wysokich konstrukcji. Te najczęściej wykonywane są z połączenia stali i betonu, regularnie niekonserwowane budowle mogą doprowadzić do tragedii w postaci zawalenia. Do takich konstrukcji z pewnością możemy zaliczyć wieże antenowe i GSM, silosy, zbiorniki, żurawie transportowe, mosty, wiadukty, rurociągi czy kominy. Jeszcze innym sposobem na „wykorzystanie” firmy wykonującej prace wysokościowe są remonty pokryć dachowych. Jak wiemy, dach jest kluczowym elementem budowli. Nie tylko pełni walory estetyczne, ale przede wszystkim chroni przed takimi czynnikami atmosferycznymi jak deszcz, grad, wiatr czy nasłonecznienie. By tak jednak było, dach musi najpierw został dobrze położony, a następnie utrzymywany w jak najlepszym stanie. Dzięki firmie wykonującej prace wysokościowe możemy nie tylko w razie potrzeby opracować plan remontowy, ale także naprawić poszycie, a nawet wykonać je od nowa. Jeśli tak restrykcyjne kroki nie są konieczne to często przyda nam się pomoc przy izolacji albo systemie odwadniania dachu.